Profiler    Virksomheder    Organisationer    Om Ecoprofile Log ind | Opret en profil  

Kategorier

Overskrifter

Indhold

Profiler

Gruppe

Kategori

Produkter

Mere end [limit] resultater. Klik her for at vise alle [hits] resultater.
Klima    Økonomi   

Klimaudfordringer er ikke et miljøproblem

HENRIK DISSING 2010-02-03        #13708



Klimaudfordringerne udgør en gigantisk samfundsmæssig udfordring. En udfordring, der er så stor og gennemgribende, at vi ikke bare skal slå automatpiloten til, når vi skal prøve at håndtere udfordringen. Og vi skal særligt ikke anskue klimaudfordringerne som endnu et miljøproblem (om end større og vanskeligere). Eller som et forureningsproblem.

Den forhåbentligt lidt provokerende overskrift handler derfor om, at den organisatoriske placering af klimaudfordringerne i såvel offentlige som private organisationer ikke per automatik hører hjemme i miljøafdelingen. At det ikke er et problem, der kan klares med overholdelse af lovgivning eller planer for reduktion af emissioner.

Overskriften reflekterer derimod, at klimaudfordringerne er så betydelige, at de må organisatorisk forankres så tæt på organisationens topledelse som muligt. Endvidere at det er en afgørende forudsætning for succes, at en klimastrategi ikke alene har topledelsens opbakning, men også at den er synkroniseret med f.eks. virksomhedens forretningsstrategi.

Topledelsens opmærksomhed opnås alt andet lige lettere, hvis der kan skitseres nye muligheder knyttet til en klimastrategi. Det kan være produktudvikling, nye markedsmuligheder, nye forretningsrelationer osv. Og i rigtig mange tilfælde kan det også give gode resultater på bundlinjen.

DI har sammen med Erhvervs- & Selskabsstyrelsen udarbejdet et værktøj til virksomheder, der ønsker at udarbejde en klimastrategi – www.klimakompasset.dk. Værktøjet omfatter dels en CO2-beregner, dels en række cases. Og så indeholder det forslag til, hvilke trin en virksomhed skal gå gennem for at kunne udarbejde en sådan strategi.

Klimakompasset har til dato haft et stabilt stigende antal brugere, men en del tyder dog samtidig på, at det endnu er et begrænset antal virksomheder, der har omsat indsatsen i en klimastrategi.

Dette underbygges af en analyse som Ingeniørforeningen i Danmark (IDA) har lavet sammen med Århus Universitet. Heraf fremgår det, at mange mindre ingeniørvirksomheder ikke aner, hvordan de skal indtænke klimaet. Ifølge undersøgelsen savner de konkrete metoder og har hverken tiden eller budget til opgaven.

En undersøgelse udarbejdet af Copenhagen Consulting Company viser, at reduktion af virksomhedernes omkostninger ifm energibesparelser (25%) og virksomhedens omdømme og brand (30%) er de hyppigst valgte strategier.

Andre mulige forretningsstrategier, som en klimastrategi kan lægge sig op af, kan f.eks. være investorkrav, rekruttering og krav fra kunderne. Det kræver dog en nærmere analyse af virksomhedens situation og relationer, før det kan fastslås, hvad der vil være smartest i det enkelte tilfælde.

Engagerede miljøfolk i virksomhederne kan bidrage positivt, men måske snarere ved at skitsere den strategiske proces og forretningsmæssige gevinst, end ved at italesætte dette alene i form af behov for reduktion af CO2-emissioner til gavn for ”miljøet”.



Log ind for at svare!




Facebook



Opret en profil

ECOPROFILE har 148 profiler. Med en personlig profil på Ecoprofile Danmark får du mulighed for at skrive egne indlæg og kommentere på andres, og du øger du din synlighed overfor andre grønne profiler. Du kan også oprette en profil for din virksomhed eller organisation med links, nyhedsfeeds, begivenheder mv.

Fornavn

 
Efternavn

 
E-mail


Kodeord

 
Nyhedsbrev


Spam kontrol, skriv Green i nedenstående felt

 


Transport
Godstransport
Til fods
Cykel
Knallert & MC
Bus og tog
Videokonferencer
Bil
Båd
Fly

Øvrig transport
Energi
Isolering
Varme & ventilation
Hot water
El til husholdninger
Solenergi
Vindkraft
Vandkraft
Olie, kul & gas
Nuclear
Bioenergi
Varmepumper
Geotermi
Øvrig energi
Mad
Økologisk
Nærproduceret
Hjemmedyrket
Samlet mad
Jagt og fiskeri
Kød
Fisk og skaldyr
Grønt og vegetarisk
Drikkevarer
Øvrige fødevarer
Andre produkter
Elektronik
Byggematerialer
Boligindretning
Hobbyprodukter
Sports- og fritidsudstyr
Tøj og tekstiler
Legetøj
Pleje
Entertainment
Øvrige forbrugsgoder
Samfund & økonomi
Grundsyn på bæredygtighed
Forbrug og livsstil
Virksomheders samfundsansvar
Økonomi
Kultur & medier
Planlægning
Affald og genbrug
Vand
Afløb

Børn
Uddannelse
Opsparing og investering
Miljøpolitik